Päevakava 2025/26

Viimsi Koolis rakendub 2025/26 õppeaastast uus päevakava, mis tähendab, et tunnid algavad kell 9.00, ainetunni pikkuseks on 80 minutit ning koolipäeva lõpp jääb sarnaseks praegusega. Vahemikus 8.15-8.55 toimub nö 0-tund, mille ajal võivad toimuda konsultatsioonid, järelvastamised või ka näiteks klassijuhataja tunnid. 

Miks on muutus vajalik?

Viimsi Kooli visiooniks on olla kool, mis toetab ennastjuhtivaks õppijaks kujunemist ja võimaldab tipptasemel hariduse omandamist turvalises ning sõbralikus keskkonnas. Arengukavas planeeritu elluviimiseks oleme seadnud endale kolm indikaatorit: õpilase õppeedukuse näitaja, koolirõõmu indeks ja üldine rahulolu kooliga. Selle kõige keskmes on õpilane ja selleks, et õpilane oleks edukas, rõõmus ja kooliga rahulolev, peab ta TAHTMA õppida. Täna on Viimsi Kooli õpilased mitmekülgsed, heade õpitulemustega ja loova mõtlemisega, aga uuringutulemuste põhjal on nad keskmisest kurnatumad. Klassiruumis on probleemiks motivatsioon, distsipliin ja keskndumine. Kooli eesmärgiks on toetada autonoomse motivatsiooni teket psühholoogiliste baasvaajduste toetamise kaudu. (Autonoomse motivatsiooni, psühholoogiliste baasvajaduste ja isemääramisteooria kohta saad lähemalt lugeda SIIT.) Pikemas ainetunnis on võimalik õpetajal arvestada õpilase vajadustega, luua õpilastega paremad suhted ning vähendada kodutööde mahtu. Hilisem päeva algus toetab laste une aja pikenemist, tähelepanuvõime suurenemist ja loob seeläbi eelduse õpitulemuste paranemiseks.

Kuidas on toimunud muutuse ettevalmistus ning mis on veel ees?

2024. aastal määratlesime koolina probleemi, mida lahendama asume (eelmises peatükis kirjeldatud põhjused), püstitasime eesmärgi, panime paika tegevuskava ning juunis tutvustasime ideed ka hoolekogule. 

2024. aasta sügisel ütlesime koolina välja oma selle-aastase eesmärgi: valmistada ette 2025/26 õppeaastast rakenduv päevakava muutus (pikemad tunnid ja võimalik hilisem pävea algus). Toimusid kohtumised huvigruppidega, kogemuste kogumised koolidest ning üles kerkinud probleemidele võimalike lahenduste leidmine. 5. detsembril 2024 öeldi vanematekogu koosolekul välja otsus: Viimsi Kool alustab 2025/26 õppeaastat uue päevakavaga – tunnid algavad kell 9.00 ning ainetunni pikkuseks saab 80 minutit.

2024/25. aasta talvel toimuvad koolisisesed ainevaldkondlikud kohtumised õpetajatega, et kaardistada toetusvajadused ning saada sisend uue aasta tunniplaaniks. 18. veebruraril 2025 kell 18.00 toimub lapsevanemate infokoosolek, kus räägime läbi uuest õppeaastast rakenduva päevakava ning vastame kõigile kerkinud küsimustele. 

2025. aasta kevadel toimuvad ettevalmistavad tegevused uuele päevakavale üleminekuks – õpetajate toetamine õpiringides ning dokumentatsiooni uuendamine.

Hoolekogus ja vanematekogus toimunud päevakava puudutavate arutelude protokollid leiad:

Viimsi Teatajas avaldatud artiklid:

Korduma kippuvad küsimused:

  • Kas õpilane suudab istuda paigal 80 minutit?
    Ei suuda ja ei peagi suutma. Pikema ainetunni korral planeerib õpetaja tunni teistel põhimõtetel – liikumine saab olema tunni loomulik osa ning tund ise on tegevuste mõttes vhaeldusrikkam. 
  • Kuidas toimuvad tunnid, mis täna toimuvad 1x nädalas?
    Valikuid on kaks: üheks võimaluseks on, et aine toimub poolaasta kaupa, teiseks võimaluseks on A ja B tunniplaan (üks nädal üks, teine nädal teine). Täpsemad lahendused töötatakse välja ainevaldkondade õpetajatega vastavalt ainespetsiifikale. 
  • Kas bussitransport toetab muutust?
    Kooli esindajad on kohtunud valla transpordi eest vastutajatega ning saanud lubaduse, et bussitransport kohandatakse vastavalt vajadustele. Lisaks on kooli võimalik tulla turvaliselt ka jalg- ja tõukeratastega. 
  • Kas 1. kooliastme õpilastel võib kooli jõudmine osutuda keeruliseks?
    1. klassi laps on võimeline iseseisvalt liikluses osalema ja siinkohal on vaja võtta lapsevanemal vastutus ning vajadusel last toetada, et ta oskaks arvestada liiklusega ning jõuda õigeaegselt kooli. 
  • Kas koolil on plaanis vaada nö hommikune “pikapäeva rühm”?
    Ei, kool ei plaani avada hommikust pikapäevarühma. Ootame, et laps jõuaks kooli õigeaegselt, kuid samas ka mitte oluliselt varem enne koolipäeva algust. 
  • Kuidas toimuvad tugiteenused?
    Tugiteenuseid pakutakse Viimsi Koolis edasi ka uue päevakava rakendumisel ja seda vastavalt õpilase vajadustele. Siinkohal teevad tugiteenuste pakkujad koostööd õpetajatega ja ühiselt leitakse parimad lahendused. 
  • Kas 10 minutit väiksem kontaktaeg õpetajaga võib mõjutada õpilase akadeemilisi tulemusi?
    Lühem kontaktaeg õpetajaga ei vähenda kindlasti omandatava materjali hulka, vaid aja kokkuhoid tuleb nii tunni sissejuhatusest-kokkuvõttest, kui ka eelmises tunnis läbitu meenutamisest.
  • Kas õpetajad on valmis muutustega kaasa tulema?
    Pikemale tunnile üleminek on kindlasti iga õpetaja jaoks alguses pingeline, sest tunnid tuleb teistsugustel põhimõtetel üles ehitada ning ajaliselt teisiti planeerida. Õpetajaid on toetanud muutuse rakendusmisel nii eelmise kui ka selle-aastased õpiringid ning ühiselt ollakse valmis muutusega kaasa tulema.

Koolikalender

Meie koostööpartnerid