Etnograafiliste esemete näitus

19.02.2024

|Näitus|Raamatukogu

Kooli raamatukogus on avatud etnograafiliste esemete näitus. Õpilaste töödest on välja pandud 7. klassis valmistatud rahvuslikud puutööd. Kultuurkapital on juba kaheksandat aastat järjest toetanud puutöökonkurssi, mille üheks eesmärgiks on eesti rahvusliku käsitööoskuse säilitamine. Selle aasta teemaks oli krapp. Krapp on karjakell mida kasutati üle kogu Euroopa. See pandi kaela loomadele, kes saadeti metsakarjamaale. Paljud, kes on sattunud Alpidesse, on seda ka oma kõrvaga kuulata saanud.

Kõik puidutööd on valminud traditsioonilisi tööriistu ja -võtteid kasutades. Tööriistadena on kasutatud kirvest, liimeistrit, peitlit, vasarat, käsipuuri ja ka höövlit. Lihvpaberit traditsioonilises puidutöös ei kasutatud. Piisavalt hea pinnasiledus saavutati teravaid tööriistu ja õigeid töövõtteid kasutades. Ka vähem tähtis pole puidu omaduste tundmine ning nende tööprotsessis ära kasutamine. Etnograafiliste esemete valmistamisel osales meistrimees tööeseme kogu elukaares alates õige puu valimisest metsas kuni valmis eseme kasutamiseni välja.

Lisaks õpilaste töödele on õpetaja Tiit Kobrusepp välja pannud ka enda poolt valmistatud etnograafilised esemed, mis valmisid Edev Eremiidi Puutöökoolis kolme aasta jooksul. Ka nende tööde puhul pole kasutatud lihvpaberit. Liimi on kasutatud ainult ühe eseme – Sansukasti puhul. See liim valmistati loomaluudest. Ülejäänud tööd püsivad koos ilma liimi kasutamata.

Näitusele lisavad värvisärtsu 7.a,b,c klasside pärimuslikuks jõuluhommikuks valmistatud Muhu pilli- ja pulmatutid ning Eesti arhailisest tikandist inspireeritud lavakaunistuse detailid. Esemed valmisid eesti keele ja käsitöö tundide lõimumisel.

Tulge lastega näitust vaatama. Ülespanek on avatud kuni märtsi keskpaigani.

Õpilasi juhendasid õpetajad Kairy Nahkur ja Tiit Kobrusepp.

Koolikalender

Meie koostööpartnerid