Viimsi Kool liitus 1. jaanuar 2022 SCHOOLFOOD4CHANGE projektiga, mille eesmärk on muuta Euroopa koolides pakutav koolitoit jätkusuutlikumaks. Projekti raames viiakse läbi koolitusi koolide kokkadele ja köögipersonalile ning töötatakse välja uuenduslikke, kliimasõbralikke ja jätkusuutlikke retsepte. Projekti tulemuseks on õnnelikumad ja tervemad lapsed ja noored. Samuti suureneb kodanike teadlikkus tervislikust ja jätkusuutlikust toitumisest ning sellega kaasnevatest mõjudest nii tervisele kui ka keskkonnale.
Alates programmiga liitumisest oleme järjepidevalt ning süsteemselt tegutsenud, et eesmärgid ka realiseeruks. Kooli on külastanud tippkokk Aldur Soosalu, kes jagas oma tarkusi toidu valmistamisest. Ta viis läbi 7. klasside õpperühmadele kodunduse tunde, mille käigus valmistati kõrvitsapüreesuppi, taimset risotot ning rukkivahtu. Lisaks on toimunud erinevad projektikohtumised. 2023 aasta aprillis tutvuti Rahumäe Põhikooli ning Tallinna Inglise Kolledži projektipõhiste tegevustega. Eesmärk oli vahetada informatsiooni ning jagada parimaid praktikaid. Kohtumiselt saadi palju häid mõtteid oma töö korraldamiseks. Koolis on toimunud ka toidu mitmekesisust tutvustavad sündmused, et õpilased tutvuks erinevate maitsete ja kultuuridega ning saaksid vaheldust igapäeva koolitoidust. Koolisööklate menüü on olnud inspireeritud näiteks Aasia köögist ning erinevate riikide traditsioonilistest jõulutoitudest.
Lisaks korraldati Viimsi Koolis Keskkonnakuu, mille raames keskenduti toidu raiskamise vähendamisele. Kooliperele viidi läbi videoloenguid teemadel “Kuidas ja kus kasvab tervislik toit, miks on ka keskkonnale parem kohalik toit, mahetoit”, “Toit ja keskkond” ning “Miks eelistada mahetoitu?!”. Korraldati konkurss Tuleviku Koolitoit, mille eesmärk oli saada vastus küsimusele, milline võiks olla koolitoit aastal 2025 ning pöörati tähelepanu toidu raiskamisele. Daily koolisööklad kaalusid ühe õppenädala jooksul ära kui palju toitu ära visati. Iga päev oli tulemus kirjutatud kooli sööklas olevale plakatile kui palju kilodes visati ära terves koolis ning kui palju ühe õpilase kohta. Eesmärk oli, et õpilased läbi praktilise tegevuse pisut rohkem toiduraiskamise peale mõtleksid.
Loetelu korda saatnud tegevustest jätkub, oleme andnud suure panuse, et muuta koolitoit jätkusuutlikumaks. Tehtud töö on kandnud vilja, saavutasime kogu kooli toidukultuuri pronkstaseme, mille üle on tervel kooliperel hea meel. Töö aga jätkub ning me jätkame aktiivselt uute teadmiste omandamist ja tervislike toitumisharjumuste edendamist.