Õpilasleiutajate konkursi tulemused

17.10.2021

|Konkurss|Kool kiidab

1. septembril 2021 kuulutasime välja koolisisese õpilasleiutajate konkursi. Konkursile ootasime töid, mis lahendaksid kellegi igapäevaelu probleeme või aitaksid elu paremaks muuta. Tööde esitamise tähtajaks, 7. oktoobriks laekus rekordilised 49 nutikat leiutist. Mõned näited konkursile laekunud töödest:

– „Taara-robot“ (Frederik Laast-Laas 1.d) – see on robot, mis aitab inimestel vabaneda taarast kodust lahkumata;

– „Soola terminaator“ (Henri Teofil Õng 2.c) – aitab lahendada maailmas magevee vähesuse probleemi;

– „Kiisu närimispliiats“ (Lisanna Klein 2.c) – aitab kassil hambaid teritada ja hoiab need korras;

– „Punane käevõru“ (Andro Gelkov 2.f) – aitab lihtsasti eristada tervisliku toidu ebatervislikust toidust;

– „Peenprahi koristusrobot habekakk“ (Nora Järv 3.b) – tihti on probleemiks peenpraht ja selle sattumine loodusesse. See robot aitab seda prahti koristada;

– „Pulgakomm koroona testimiseks“ (Gregor Rabtśuk 3.b) – leiutis aitab kiiresti ja turvaliselt tuvastada koroonaviiruse ja pidurdada selle levikut;
– „Robot legode korjaja“ (Roger Kiil 3.b) – lego klotside koristamine ei ole alati kõige meeldivam tegevus ja see robot aitab kõik klotsid oma kohale tagasi panna;

– „Nuti-lutikell“ (Annabel Lindre 3.e) – aitab kaasa lapse ja tema vanema suhtlusele, et kui laps veel rääkida ei oska, siis on võimalik seda infot digitaalselt lugeda;

– „COVID-19 kokkupuutele reageeriv Viimsi Kooli rinnamärk“ (Emma-Luisa Pajur ja Elisabeth Hallimäe 5.d) – märk aitab juba õhust tuvastada viirusosaleste olemasolu ja annab sellest märgi kandjale teada.

Õpilaste ideed olid väga lennukad ja leiutised originaalsed. Sellel korral otsustasime välja anda järgmised preemiad vanusegruppide lõikes:

1. vanuserühm (1.-3. klass)

I preemia Marissa Maasika 3.b „Biomootor“ – on lahendus mootorsõidukitele, mis aitab oluliselt vähendada fossiilsete kütuste tarbimist ja selle kaudu hoida keskkonda puhtamana.

II preemia Loviise Klein 2.c „Plastihävitaja“ – maailmas tekib väga palju plastikust jäätmeid ja need satuvad sageli keskkonda ning nende lagunemine võtab väga kaua aega. Plastihävitaja aitab vähendada plastiku hulka maailmameres.

III preemia Andro Gelkov 2.f „Punane käevõru“ – käevõru reageerib kohe, kui toidus on palju ebatervislikke aineid ja annab inimesele võimaluse kerge vaevaga tervislikult toituda.

2. vanuserühm (4.-6. klass)

I preemia Greta Madeleine Gnannt 5.a „Stressimaandamisseade“ – koroonaajal ei ole just palju stabiilsust ja muutused võivad meid iga hetk tabada ning see tekitab palju stressi. Stressimaandamisseade koosneb käevõrudest ja väikesest robotist, mis andurite kaudu annavad lapsevanemale teada lapse meeleoludest ja kuidas peaks edasi tegutsema.

II preemia Kirke Laiv ja Miia Hinnov 5.d „Päästerõngas“ – kuna veeõnnetusi toimub väga palju, siis antud leiutis aitab oluliselt vähendada nende hulka. Tegemist on väga mobiilse seadmega, mida saab taskus kanda ja kokkupuutel veega täitub seade gaasiga ning edastab signaali Pääseametile.

III preemia Emma-Luisa Pajur ja Elisabeth Hallimäe 5.d „COVID-19 kokkupuutele reageeriv Viimsi Kooli rinnamärk“ – märk aitab juba õhust tuvastada viirusosaleste olemasolu ja annab sellest märgi kandjale teada.

Leiutajate klassi tiitel läheb sellel aastal 2.c klassile ja klassijuhatajale Karoliyna Pekkenenile.

Suur tänu kõikidele tublidele leiutajatele ja nende juhendajatele, kes osalesid koolisisesel õpilasleiutajate konkursil! Kui tekib kooliaasta jooksul mõni vahva idee, siis võid selle juba praegu järgmise aasta konkursiks kirja panna.

Andro Gelkov 2F leiutis, “Punane käevõru”