Mardisandid Viimsi koolis

|Üritus

Viimsi kooli klassides on täna, mardilaupäeval näha erinevaid vahvaid mardisante!

Mardisantide kombeid:

• Mardid riietavad end tumedatesse rõivastesse. Kanti tagurpidi kasukaid ja valehabemeid.
  • Liiguti perest peresse ja sooviti head vilja- ja karjaõnne. Pererahvalt saadi vastu ande: õunu, mett jpm.
  • Mardirituaalil on kindel ülesehitus.
  • Kõigepealt lauldi ukse taga, et pääseda tuppa. Seejärel kontrolliti, kas toad korras ja lapsed lugeda oskavad. Tantsiti ja lauldi, küsiti mõistatusi ja sooviti häid soove.
  • Kui pererahvas marte sisse ei lasknud, laulsid mardid sajatamislaulu ning võisid pererahva meelehärmiks ka mitmesuguseid ebameeldivaid tempe korraldada.
  • Saadud toidukraamiga korraldasid mardisandid peo.
  • Mardipäeva traditsiooniline toit oli mardihani. Küpsetati ka karaskit ja mardimaukusid ehk tangu- ja jahuvorste.
  • Lääne-Eestis peeti mardipulmasid, mis jäljendasid pulmakombestikku ja kestsid mitu päeva.

Terviseamet soovitab sel aastal mardisantidel minna külla vaid neile, kellega igapäevaselt kokku puututakse: