Koolisisene õpilasleiutajate konkurss

|Konkurss

1. septembril 2023 kuulutasime välja koolisisese õpilasleiutajate konkursi. Konkursile ootasime töid, mis lahendaksid kellegi igapäevaelu probleeme või aitaksid elu paremaks muuta. Tööde esitamise tähtajaks, 6. oktoobriks laekus 38 nutikat leiutist. Mõned näited konkursile laekunud töödest:

– „Kompass saapad“ (Ariana Urlih 1.e) – need on mõeldud inimestele, kellele meeldib matkata ja saapad aitavad alati leida õige tee vastavalt sisestatud teekonnale.

– „Reguleeritav veepudel“ (Matilda Roos, Loviise Klein, Kristabella Gorelova 4.c) – multifunktsionaalne veepudel nii gaseeritud-, maitse- kui ka erinevate temperatuuridega vee doseerimiseks;

– „Teopeletaja“ (Lisanna Klein 4.c) – teod on iga aedniku nuhtluseks ja teopeletaja abil on neist võimalik kiirelt vabaneda;

– „Prügipoi“ (Darja Polennikova 4.c) – maailmameres oleva mikroprügi koristamine päikeseenergial töötava poi abil;

– „Vaegnägija kepp“ (Tim Grepp, Kairon Jõenurm 3.d) – aitab inimesel kergesti tuvastada keskkonnast tulevad signaalid ja muuta seeläbi vaegnägijate liikumine turvalisemaks;

– „Maitsekeel“ (Andero Juhan Aasa, Henri Ojanurme, Riko Saar 6.c) – maitsekeel on keelekate, mis aitab muuta erinevad maitsed selliseks, mis lapsele meeldivad.

Õpilaste ideed olid väga lennukad, keskkonnahoiule orienteeritud ja leiutised originaalsed. Sellel korral otsustasime välja anda järgmised peapreemiad vanusegruppide lõikes:

1. vanuserühm (1.-3. klass)

I preemia Ariana Urlih 1.e „Kompass saapad“ – saapad, mis aitavad leida alati õige tee, kui inimene on ära eksinud.

I preemia Teele Ruuben 3.d „Seenekorjaja“ – inimestel on tihti mure, kas metsast kirjatud seen on mürgine või ohutu. Seenekorjaja aitab kergelt määrata seene liigi ja seeneline ei pea muretsema sellepärast, kas korjatud seen on mürgine või söödav.

2. vanuserühm (4.-6. klass)

I preemia Henri Teofil Õng, Damian Kristofer Valving, Jaagup Einer 4.c „Tervitusrobot“ – kuna viisakust ei ole kunagi liiga palju, siis „Tervitusrobot“ aitab õpilastel hommikul meelde tuletada „tere“ ütlemise koolimajja sisenemisel. Nimelt peab õpilane enne koolimajja sisenemist viisakalt tervitama „Tervitusrobotit“ ja peale seda avaneb koolimaja uks.

I preemia Andero Juhan Aasa, Henri Ojanurme, Riko Saar 6.c „Maitsekeel – keelekaitse, mis muudab maitseid“. Tihti on tervislikud toidud mitte kõige parema maitsega ja „Maitsekeele“ abil on võimalik need muuta selliseks, mis lapsele meeldib, aga samas säilib toidu tervislikkus.

Leiutajate klassi tiitel läheb sellel aastal 3.d klassile ja klassijuhatajale Tiina Liebertile.

Suur tänu kõikidele tublidele leiutajatele ja nende juhendajatele, kes osalesid koolisisesel õpilasleiutajate konkursil! Kui tekib kooliaasta jooksul mõni vahva idee, siis võid selle juba praegu järgmise aasta konkursiks kirja panna.