Logo
  Avaleht  Üldinfo  Koolipere  Koolikorraldus  Õppetöö  Projektid  Vastuvõtt  Teadmiskeskus  Tugisüsteem  Huvitegevus  Spordikeskus
  Avaleht
Andmekaitse tingimused
Koolivormi tellimine
PAKUME TÖÖD
Päevakava
Eelkool ja mängukool 2019/2020
Õppekava
Õpetajate konsultatsiooniajad
Õpilaspilet
Videod

  Otsing
Täppisotsing  

Viimsi gümnasistide noortevahetus 2017: Saksamaa - Eesti - Portugal

25 Viimsi kooli gümnasistil oli võimalus Erasmus+ toel osaleda noortevahetuses, mille jooksul toimus kolm projektikohtumist.

Projekt ‘Unite in Diversity’ leidis aset Portugali, Saksamaa ning Eesti koolide vahel 2017. aasta aprillist oktoobrini. Kolme kooli koostöö sai alguse 2015. aastal õpetajate koolitusel Maltal, kus kohtusid kolm inglise keele õpetajat, kes projekti algatasid. Projekti olulisemateks eesmärkideks oli julgustada noori suhtlema teistest riikidest pärit samaealistega ning tutvustada neile erinevates riikides pakutavaid õppimis- ja enesearendamisvõimalusi, õppida meeskonnatööd ning arendada oma organiseerimis- ja keeleoskust. Üksteise kultuuri, kombeid ja tavasid tundma õppides on lihtsam mõista, kuidas mitmekesisus saab meie elu rikastada. Loomulikult sai kõik see toimuda võõrkeeli ja IT-vahendeid kasutades.

Enne projektikohtumisi saadi üksteisega tuttavaks lühivideote abil ja varakult valmisid filmid tutvustamaks külalistele oma kodukohta ja kodumaad. Kuna kõikidel projektinädalatel sai kokku 60 noort, siis toimusid tegevused väiksemates gruppides, kusjuures enamasti sai gruppi valida vastavalt oma huvidele. Suure hulga tegevusi mõtlesid välja, valmistasid ette ja viisid läbi noored ise. Näiteks ainuüksi Eesti nädalal organiseerisime kokku rohkem kui 35 erinevat külaskäiku, töötuba ja koolitust.

Esimene projektikohtumine toimus aprilli algul Kölnis, Saksamaal. Linnaga tutvusime lähemalt saksa õpilaste poolt läbi viidud orienteerumismängu abil. Muljetavaldavad olid peaaegu ainsana terves linnas Teise maailmasõja-aegsetest pommirünnakutest pääsenud võimas Kölni katedraal, üle Reini jõe viivad uhked sillad ja 1709. aastal leiutatud kölni veele pühendatud muuseum-pood. Meie partnerkool tegeleb pagulaste integreerimisega Saksa ühiskonda. Võõrkeele tund, kus meil pagulastega vestelda õnnestus, jättis kõigile väga positiivse mulje. Kunstihuvilised said oma oskusi rakendada kooli aiamajakese kaunistamisel projekti logo ja osalevate riikide lippudega. Meeskonnatöö oskusi arendasid vahvad mängud, kus tuli koostöös erinevaid ülesandeid lahendada – näiteks ehitada pulkadest silla konstruktsioon või nööri otsas oleva klotsi abil teistest klotsidest torn püstitada. Meeldejäävaim asutus, mida külastasime, oli German Aerospace Center ja vahvaim vaba aja ühisüritus toimus batuudi-keskuses Jump House. Nädala lõpuks valmisid õpilaste poolt kõige kogetu põhjal esitlused, artiklid ja videod.

Mai viimasel nädalal võõrustasime õpilasi Saksamaalt ja Portugalist Viimsis. Meie ülesandeks oli külaliste majutamine ja ka kogu nädala tegevuste organiseerimine. Kõik see nõudis pühendumist kõikidelt osalejatelt ja suure osa nende vabast ajast mitme nädala jooksul, sest kahjuks taoliseks projektitegevuseks eraldi tunde ette nähtud pole. Projektinädal algas Kaja Kallase ingliskeelse loenguga „Euroopa digitaliseerub - mis juhtub töökohtadega?“, lõbusate ice-breaking mängude ja kevadel grupitööna valminud Viimsit tutvustavete videote näitamisega. Nutiseadme abil läbi viidud Loquiz orienteerumismäng aitas külalistel kooli lähiümbrusega tutvuda; lisaks külastasime Viimsi Vabaõhumuuseumi, Eesti Sõjamuuseumi, Viimsi Rannarahva muuseumi ja Tädu matkarada. Muuhulgas said külalised lõbutseda Viimsi seikluspargis, imetleda Endel Saarepuu puuskulptuure, maitsta kiluvõileiba ja kama ning nautida rattaretke läbi Viimsi. Väikeste gruppidena olime külalistele giidideks Tallinna vanalinnas. Koolitundides tantsisime eesti rahvatantse, laulsime Eurovisiooni-laule, õppisime südamepaela punumist, sõnumitega piltide meisterdamist ja kreemi valmistamist, eesti keele tunnis aga eesti keelt. Külaliste poolt korraldatud portugali keele ning matemaatika tunnid olid jällegi meile väga huvitavad. TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektory ühiskülastusel kogetud tipptasemel nutilahendused olid inspireerivad nii külalistele kui võõrustajatele. Eesti nädala ametlik osa lõppes väikestes rahvusvahelistes gruppides tehtud loovtööde esitlemisega. Lahku minnes olid nii mõnelgi pisarad silmis, kuigi ees ootas veel üks kohtumine.

Oktoobri algul tervitas meid Põhja-Portugalis Porto linnas 30-kraadine soojus ja üllatus-kingitus sealselt Eesti aukonsulilt – võrratute vaadetega laevasõit Douro jõel. Peale põgusat tutvust väga armsa Portoga sõitsime läbi mägede meie sihtkohta- Povoa de Lanhoso’sse, umbes Pärnu-suurusse linna. Kuigi Eestis käinud Portugali noored olid vahepeal kooli lõpetanud ning ülikooli suundunud, veetsid nad siiski kõik oma vabad hetked meiega ja leidsid aega oma Eesti sõpru endale küllagi kutsuda.
Projektinädalasse mahtus tegevusi igale maitsele, näiteks loeng õppimisvõimelistest arvutiprogrammidest (Computational intelligence); sportlikud meeskonnamängud; mitmed erinevad matemaatika, astronoomia, bioloogia ning robootika töötoad koolis; retk uurimaks 750-aastast tammepuud ja korgitamme. Naaberlinnades külastasime tarkvarafirmat Primavera Business Software Solutions, teadusmuuseumi ning tipptasemel uurimiskeskust 3B’s Research Group. Kõikide lemmik oli portugali noorte poolt koostatud vahvate ülesannetega orienteerumismäng Póvoa de Lanhoso ajaloo ja kultuuriga tutvumiseks. Grupitööna valminud esitlused ja videod lisatakse varem valminutele Moodle keskkonda. Pidulikul õhtusöögil anti kõigile osalejatele Youthpass ja sellel üritusel, muide, oli üks kelneritest kohaliku kooli direktor ise.

Igaüks meist koges midagi uut, tutvus huvitavate inimestega ning õppis töötama koos eri rahvusest eakaaslastega. Oli huvitav jälgida, kuidas meeskonnatöö muutus iga kohtumise järel aina lihtsamaks ja kuidas õpiti toetama ja kaasama ka neid, kes võõrkeeltega alguses veidi kimpus olid. Õpiti märkama ja hoolima, kasvati sallivamateks ja avatumateks ning esindati väärikalt kooli, Viimsit ja Eestit. Sõlmitud sõprussidemed muutusid aina tugevamaks ja nii mõnedki planeerivad juba järgmist kokkusaamist omal käel.

Projekti eestvedajad Eestis olid õpetajad Merike Kaus, Hille Eek ja Vilve Roosioks, lisaks aitas Eesti nädalat läbi viia palju häid kolleege ja mainimata ei saa jätta lastevanemate toetust.

Projektis osalenud õpilased on tänulikud kõikidele õpetajatele Saksamaalt, Portugalist ja Eestist, kes oma aja, nõu ja jõuga projekti edukaks kordaminekuks panustasid. Õpetajatel omakorda, sealhulgas ka partnerkoolide õpetajatel, on Viimsi kooli õpilaste sisulise panuse, aktiivsuse ja vastutustunde kohta ainult häid sõnu öelda.


Agnes Milla Berezcki, 12. klass
Merike Kaus, inglise keele õpetaja, projekti koordinaator Eestis

 

Artikkel projektikohtumistest ilmus ka 24. novembril 2017 Viimsi Teatajas